Välkommen att lämna vardagen bakom dig på Gimo Herrgård - där historia möter lugn och spaupplevelser väntar vid sjön. Paketet inkluderar en natt för två, frukostbuffé och entré till Sjöstugan SPA Lounge med bastu, varma bad och panoramautsikt över sjön. Kom och njut av en vistelse fylld av rogivande avkoppling, vacker miljö och genuin herrgårdskänsla.
Det här ingår
- Entré till Sjöstugan SPA Lounge, kl. 13:00-18:30
- Övernattning i dubbelrum
- Frukostbuffé
Villkor
- Dealen är giltig måndag-lördag t.o.m. 31 mars 2026
- Incheckning gäller ej 23-25 december, 31 december, 1 januari och 14 februari
- Efter köpt deal skickar du din bokningsförfrågan via mejl: [email protected], eller på telefon: 0173–889 00. Uppge Let's deal-kod
- Begränsat antal rum – först till kvarn och endast av hotellet bekräftad bokning gäller
- Hundrum i mån av plats
- Barnpolicy: 15 års åldersgräns till Sjöstugan SPA Lounge
- Du kan ångra ditt köp i upp till 14 dagar, så länge du inte reserverat boendet
Mer om dealen
Sjöstugan SPA Lounge
Sjöstugan SPA Lounge vid Gimo Herrgård är en stillsam oas där nordisk natur möter modern harmoni. Omgiven av ek, björk och glittrande vatten väntar bastu, varma bad och en badbrygga för dopp året runt. Koppla av i loungen med något gott i glaset och njut av panoramautsikten över sjön.
Gimo Herrgårds restaurang
Restaurangen använder endast de finaste av råvaror och anpassar menyn efter årstiderna. Vare sig du besöker Gimo Herrgård för en fika på sommarterassen, eller vill avnjuta en sexrätters middag är kvalitet, tillagning och service högsta prioritet. Nära samarbeten med lokala producenter ger möjlighet att visa upp utsökta delikatesser från gårdar i herrgårdens närhet. I vinkällaren hittar du mästerverk i alla prisklasser. Gimo Herrgård är stolt medlem i Chaîne des Rôtisseurs.
Om Gimo Herrgård
Inbäddad i norduppländska skogar med den glimrande Gimosjön och vidsträckta ängar inpå knuten välkomnas ni till Sveriges första gustavianska herrgård. Gästrummen är fördelade i huvudbyggnaden med flyglar, i Kassörbostaden, i Lilla Herrgården samt i Brukskontoret. I huvudbyggnaden finner ni förutom receptionen även hotellets restaurang och 1700-talssalonger.
⭐ Kundrecensioner
2024-11-18
★★★★★
"Vi fick fint rum och bra mat. Promenad runt Gimodammen innan vi besökte spa, det var bra."
2024-9-7
★★★★★
"Spahuset var jättefint, rummet likaså. Men samtidigt med oss åt två stora sällskap middag. och det blev väldigt ljudligt i de två matsalarna. Hade varit bra med en hint om att ändra middagstid."
Utcheckning: Kl. 11:00
