Klubb Impuls och Kvarterscenen 2Lång bjuder in till en magisk kväll med två band som tolkar jazz på nya sätt. Upplev en blandning av modern, fiolbaserad jazz från Terese Lien Evenstad Quartet och elgitarr-sång-trumtrion Our Haunted Gardens expremintella ljudvärld.
Höjdpunkter
- Lyssna in jazz på nytt sätt
- Unik musikupplevelse
- En blandning av modern & fiolbaserad jazz
- Finns god mat, dryck & snacks att köpa innan konserten (se meny)
- Bra vegetariskt utbud och tillmötesgående personal vid specialkost
- Centralt läge i Göteborg på Andra Långgatan
Användarvillkor
- Datum & tid: Torsdag 25 maj klockan 19:30
- Plats: Kvarterscenen 2lång, Andra Långgatan 30
- Dörrar: 18:00
- Första konsertstart 19:30 & andra konsertstart 20:45
- Direkt efter köp: maila kontaktapuls@gmail.com för att bekräfta din plats
- Förbokning krävs minst 24h innan föreställning för att bekräfta plats - maila kontaktapuls@gmail.com
- Begränsat antal deals - först till kvarn!
- Utan kod/koder och förbokning är bokningen ej giltig
- Köpt deal återbetalas ej
- Drop in gäller ej
Mer om dealen
TLEQ
Terese Lien Evenstad är violinist, kompositör och bandledare med känsla för melodier och berättande musik. En interaktiv, nära dialog mellan bandmedlemmarna fångar in dig i musiken och samspelet mellan musikerna.
Hennes energirika och dynamiska kompositioner hämtar inspiration från filmmusik och folkmusik, där en öppen och lekfull approach präglar bandets framträdanden. De släpper sitt tredje album “Movement” 21 april på tyska skivbolaget Berthold Records, efter albumet Perceptive från 2020. Möt en spännande musiker med nya perspektiv och mycket på hjärtat.
- Fabian Kallerdahl - piano
- Arvid Jullander - kontrabas
- Peter Danemo - trummor
- Terese Lien Evenstad - fiol
- Gästartist: Alexander Ivarsson - klarinett
Bandet gav ut sitt andra album “Perceptive” i april 2020 - det kan du lyssna på här.
Our Haunted Garden + Michala
Lage Nordling och Alexandra Shabo är några av södra Sveriges mest intressanta röster på jazzscenen, och i Our Haunted Garden är de fullständigt ohämmade i sitt uttryck. Till de mystiskt hänförande tonerna förs både publik och musiker ut på snirkliga och utforskande musikaliska stigar.
Inför denna konsert har musikerna bjudit in Michala Østergaard-Nielsen, som beskrivs ha en nästintill zen-liknande inställning till sitt trumspel. Musikernas vida musikaliska bakgrund ger dem en bred palett, där de med fria händer kan måla med stilar som jazz, progrock och ambient.
Genom total improvisation lockar de in lyssnarna i en musikalisk trädgård, där doften av lejongap och venusväxternas käftar upplevs lika frestande. Trots sin intima sättning skapar de enorma ljud från det avgrundsdjupa till det himlalika. Lyssna via Soundcloud.
- Lage Nordling - gitarr och effekter
- Alexandra Shabo - sång och effekter
- Michala Østergaard-Nielsen - trummor
Plats: Kvarterscenen 2Lång, Andra Långgatan 30
Dörrar öppnas: 18:00
Första konsertstart: 19:30
Andra konsertstart: 20:45
OBS! Förbokning krävs minst 24h innan föreställning för att bekräfta plats. Utan kod/koder och förbokning är bokningen ej giltig.